Welke antipyretische medicijnen zijn effectiever - in de vorm van siroop of zetpillen? Deze vraag wordt beantwoord door de beroemdste kinderarts van het land Yevgeny Komarovsky.

WAT MOET ER IN DE EERSTE HULP KIT ZIJN?

- Twee antipyretica die bij kinderen kunnen worden gebruikt, zijn paracetamol en ibuprofen.

- Voor kinderen jonger dan 3 jaar moet u een koortswerend middel hebben in de vorm van siroop en zetpillen.

IS HET MOGELIJK OM HET LICHAAM TE VERSPILLEN MET AZIJN (wodka, alcohol)?

- Absoluut niet. Wrijven kan in extreme gevallen met water, waarvan de temperatuur gelijk is aan de lichaamstemperatuur. Als water verdampt, voert het warmte af. Deze methode verhoogt de warmteoverdracht.

- Als u alcohol of azijn op een droge huid aanbrengt, worden deze door de huid opgenomen en vergiftigt het het lichaam.

DOSERING

- Medicijnen worden gedoseerd op basis van het aantal milligrammen per kilogram gewicht.

- Als het om zetpillen van paracetamol gaat, zijn er 7 doseringsopties.

- U dient de instructies altijd zeer zorgvuldig te lezen. De werkzame stof kan immers hetzelfde zijn, maar de handelsnamen kunnen verschillen, evenals de doseringen in elk afzonderlijk geval..

WAT IS EFFECTIEF?

Het meest effectief zijn vloeibare vormen (siropen). Wanneer u een vloeistof inneemt, verspreidt het volledige volume zich over het maagslijmvlies, dat wil zeggen dat het absorptie-oppervlak veel groter is.

In het geval van zetpillen is de opnamesnelheid lager dan die uit de maag en darmen.

Daarom, als u een snel effect nodig heeft, is het raadzaam om vloeibare vormen van antipyretica te gebruiken..

U moet ook onthouden dat de absorptiesnelheid afhangt van de temperatuur van het geneesmiddel. Als de siroop vóór inname wordt verwarmd tot lichaamstemperatuur, zal dit de absorptiesnelheid helpen maximaliseren..

WAT JE MOET HERINNEREN AAN ANTI-RELIEF?

- Zowel ibuprofen als paracetamol verlagen de temperatuur met 1-2 ° C; binnen een uur beginnen te handelen; het maximale effect ontwikkelt zich binnen 3-4 uur.

- Het effect van paracetamol houdt 4-6 uur aan, van ibuprofen - 6-8 uur.

- Dosering van paracetamol: 10-15 mg / kg om de 4 uur; ibuprofen - 10 mg / kg om de 6 uur.

- De maximale dagelijkse dosis paracetamol - 90 mg / kg, ibuprofen - 40 mg / kg.

- Paracetamol kan worden ingenomen vanaf 3 maanden, ibuprofen - vanaf 6 maanden.

ALS DE TIJD IS VERSTREKEN EN DE GENEESKUNDE NIET WERKT?

- U moet een arts bellen, omdat deze situatie niet standaard is.

- Controleer of de kamer vochtig en koel genoeg is en of het kind voldoende drinkt (zodat hij "iets te zweten" heeft). Heel vaak daalt de temperatuur niet als gevolg van het niet naleven van deze voorwaarden..

- Misschien bent u een nepmedicijn tegengekomen.

PARACETAMOL EN TOXICITEIT

Praten dat paracetamol slecht is voor de lever is geen gerucht. Het is echt giftig. Toxiciteit treedt op bij acute of chronische overdosering.

2.1.3. Paracetamol

De mensheid gebruikt al 120 jaar paracetamol - het medicijn wordt sinds 1893 gebruikt en wordt beschouwd als een van de veiligste NSAID's.

Paracetamol heeft een zeer lage ontstekingsremmende werking, aangezien het praktisch geen invloed heeft op COX, dat wordt geproduceerd in perifere organen en weefsels. Dankzij dit heeft het medicijn geen bijwerkingen die inherent zijn aan de meeste NSAID's - het irriteert het maagslijmvlies niet en veroorzaakt geen storingen in het water- en mineraalmetabolisme.

Tegelijkertijd heeft paracetamol een effect op COX, dat in de hersenen wordt geproduceerd - dit is precies wat wordt geassocieerd met zijn activiteit als antipyretisch en analgetisch middel..

Paracetamol wordt perfect geabsorbeerd uit het maagdarmkanaal [1], daarom worden voornamelijk doseringsvormen gebruikt die bedoeld zijn voor orale en rectale toediening (maar er bestaan ​​ook vormen voor parenterale toediening en worden deze geproduceerd). De maximale concentratie van het medicijn in het bloed wordt binnen 30 minuten na inname bereikt en het effect van het medicijn duurt 3-4 uur.

Belangrijke informatie over paracetamol:

  • paracetamol is een medicijn dat simpelweg uniek is in zijn veiligheid: zelfs een accidentele overschrijding van de aanbevolen doses van 3-4 keer leidt in de meeste gevallen niet tot iets gevaarlijks. Het opzettelijk uitvoeren van dergelijke experimenten is echter onaanvaardbaar;
  • het gebruik van paracetamol kan gepaard gaan met allergische reacties en bijwerkingen van de lever (meestal), nieren, hematopoëtisch systeem;
  • bijwerkingen zijn zeldzaam, maar hun waarschijnlijkheid hangt nauw samen met de doses en de duur van het medicijngebruik. Daarom wordt sterk aanbevolen om de toegestane doses en toedieningsduur niet te overschrijden;
  • een enkele dosis paracetamol van meer dan 140 mg / kg leidt in de meeste gevallen tot zeer ernstige (vaak fatale) leverschade;
  • de optimale enkelvoudige dosis is 10-15 mg per 1 kg lichaamsgewicht. Dat wil zeggen, een kind dat 10 kg weegt, kan 100-150 mg paracetamol per keer krijgen. U kunt het medicijn niet eerder dan 4 uur later innemen, het aantal van dergelijke herhalingen is niet meer dan 4-5 keer per dag, maar in ieder geval mag de dagelijkse dosis paracetamol niet hoger zijn dan 60 mg / kg (volgens het klinische rapport van de American Academy of Pediatrics "Fever and Antipyretic Gebruik bij kinderen "van 28 februari 2011, kan de maximale dagelijkse dosis paracetamol worden verhoogd tot 90 mg / kg);
  • zelfs een kleine hoeveelheid alcohol verhoogt dramatisch de kans op bijwerkingen van de lever en de alvleesklier. Deze kans neemt vele malen toe met een kleine overdosis van het medicijn. Het risico op bijwerkingen wordt ook verhoogd door sommige geneesmiddelen die samen met paracetamol worden ingenomen - bijvoorbeeld het antibioticum rifampicine, NSAID's butadion, barbituraten, enz.;
  • niet alle ouders slagen erin om de benodigde hoeveelheid van het medicijn te berekenen [2], terwijl alle medicinale vormen van paracetamol die specifiek voor kinderen bedoeld zijn, tamelijk gedetailleerde instructies bevatten. De instructies beschrijven in de regel geen moeilijke en onbegrijpelijke mg en kg, maar zulke vrij toegankelijke concepten als de leeftijd en het aantal lepels van het medicijn. Desalniettemin vestigen we de aandacht op het feit dat bij het berekenen van de optimale dosis prioriteit wordt gegeven aan het gewicht van het kind, en niet aan zijn leeftijd;
  • maximaal toegestane gebruiksduur:
    • kinderen jonger dan 6 jaar - 3 dagen;
    • kinderen vanaf 6 jaar - 5 dagen;
  • paracetamol wordt door honderden bedrijven geproduceerd onder honderden verschillende namen en in tientallen doseringsvormen. Het prijsverschil is vaak vertienvoudigd. De effectiviteit van het medicijn wordt allereerst bepaald door de dosis en niet door de vorm van afgifte, de schoonheid van de verpakking en de handelsnaam;
  • paracetamol gebruikt in zetpillen (rectale zetpillen) vertoont zijn effect langzamer dan oraal ingenomen. Maar dit effect is duurzamer;
  • als het op dit moment slecht is (hoge temperatuur) en u een snel effect wilt hebben - gebruik optimaal vloeibare doseringsvormen (siropen, druppels, oplossingen, oplosbare poeders); het is raadzaam om het medicijn tot lichaamstemperatuur te verwarmen - dit zal voorwaarden scheppen voor de snelst mogelijke opname van het medicijn uit de maag in het bloed;
  • als de stijging van de lichaamstemperatuur matig is, maar je wilt rustig de hele nacht door slapen, dan is een kaars met paracetamol voor het slapengaan de beste optie. Bij rectale toediening is de absorptie van paracetamol niet zo actief en volledig als bij orale inname, daarom is bij gebruik van zetpillen een enkele dosis in de regel niet 10-15, maar 20-25 mg / kg. Nogmaals, ik fixeer uw aandacht: hoe hoger de lichaamstemperatuur, hoe langzamer de opname van paracetamol uit het rectum;
  • het gebruik van paracetamol in de vorm van siropen, druppels, suspensies, zoete kauwtabletten is wijdverspreid. Tegelijkertijd leidt het gebruik van de bovengenoemde doseringsvormen ertoe dat het kind, naast het noodzakelijke medicijn, een hele reeks zoetstoffen, smaken, smaakstoffen krijgt. Het echte praktische gevolg zijn allergische reacties; tegelijkertijd wordt een allergie voor de zogenaamde "andere ingrediënten" vele malen vaker waargenomen dan intolerantie voor een specifieke en momenteel vereiste farmacologische stof. Dat wil zeggen, allergieën of individuele intolerantie voor paracetamol zijn uiterst zeldzaam, maar geen praktiserende kinderarts zou hetzelfde durven zeggen over paracetamolsiroop, ongeacht de fabrikant en dus ook de handelsnaam;
  • voor kinderen die geen problemen hebben met het innemen van medicijnen (die willen slikken en kunnen slikken), zijn de paracetamol-tabletvormen optimaal: minimale prijs, geen risico op allergie voor aanvullende ingrediënten, voorspelde snelle aanvang van therapeutisch effect. De paracetamol-tabletten van 200, 325 en 500 mg die beschikbaar zijn in het netwerk van apotheken, maken het mogelijk om een ​​dosis te kiezen voor kinderen van 4-5 jaar;
  • kaarsen met paracetamol zijn een ideale toedieningsvorm voor kinderen van de eerste helft van hun leven en voor kinderen met neiging tot allergische reacties. Thuis heeft het gebruik van zetpillen geen alternatief als paracetamol niet via de mond kan worden ingenomen (braken, "ik wil niet", mijn keel doet pijn);
  • in aanwezigheid van geschikte indicaties en onder toezicht van een arts is het toegestaan ​​om paracetamol te gebruiken tijdens zwangerschap en borstvoeding. Minder dan 1% van de door de moeder ingenomen dosis dringt in de melk door, terwijl de vraag of de borstvoeding moet worden onderbroken open blijft en in elk geval afzonderlijk wordt beslist, rekening houdend met de leeftijd en de gezondheidstoestand van het kind;
  • Notitie! De effectiviteit van paracetamol is hoog, juist bij virale infecties. Acute respiratoire virale infecties (ARVI) zijn de meest voorkomende reden voor het gebruik van antipyretica. Paracetamol heeft, zoals we al weten, praktisch geen ontstekingsremmend effect, daarom helpt bij bacteriële infecties, in geval van complicaties, toch ARVI paracetamol voor een korte tijd of helemaal niet. Over het algemeen is het niet mogelijk om een ​​significante verlaging van de lichaamstemperatuur te bereiken zonder ernstige infectie. Dat is de reden waarom paracetamol altijd in huis moet zijn, omdat het ouders helpt om de ernst van de ziekte correct te beoordelen: als de lichaamstemperatuur na inname snel daalde, kunnen we met een grote waarschijnlijkheid concluderen dat er niets vreselijks (erger dan ARVI) bij het kind is. Maar als het effect van het nemen van paracetamol afwezig is, is het tijd om op te schieten en een bezoek aan de dokter niet uit te stellen.

Hieronder zie je een tabel, en er zullen veel van dergelijke tabellen in ons naslagwerk staan..

  • de eerste regel is een internationale, niet-eigendomsrechtelijk beschermde of gangbare naam in het Russisch (wie vergat waarover ze het hadden, lees 1.4. opnieuw);
  • de tweede regel is de internationale niet-eigendomsnaam (INN) van de werkzame stof of de andere gangbare naam in het Latijn;
  • alle andere lijnen zijn handelsnamen en doseringsvormen die onder deze naam verkrijgbaar zijn.

Adol, tabletten, caplets, siroop, orale suspensie, zetpillen

Akamol-Teva, tabletten, siroop, rectale zetpillen

Aldolor, caplets, siroop, orale druppels

Aminadol, kauwtabletten, elixer, druppels voor oraal gebruik

Paracetamol

Dit medicijn is een van de meest voorkomende en meest populaire ter wereld. Het belangrijkste bewijs hiervan is dat u het zonder doktersrecept kunt kopen. Lach alsjeblieft niet. Ik heb het niet met jullie over ons land - we kunnen alles kopen zonder recept. Maar zelfs als deze kwestie erg streng is, wordt paracetamol vrij en zonder beperkingen verkocht. Dit geeft aan de ene kant aan dat dit medicijn effectief is en aan de andere kant veilig..
Duizenden farmaceutische bedrijven in tientallen landen over de hele wereld vervaardigen paracetamol onder honderden verschillende namen en in een grote verscheidenheid aan vormen. Het is niet moeilijk om dit feit te bevestigen - een korte wandeling door de apotheken stelt u in staat om een ​​voldoende aantal van deze vormen en namen te vinden.
Ten eerste over de namen. Dofalgan, Panadol, Calpol, Mexalen, Dolomol, Efferalgan, Tylenol, acetaminophen, Paracet, Darval, Akamol, Volpan, Opradol, etc. - dit is allemaal de meest voorkomende paracetamol. Het is verheugend op te merken dat binnenlandse fabrikanten, zonder enige speciale aanspraak op originaliteit, paracetamol - paracetamol noemden.
Nu over de vrijgaveformulieren. Verkrijgbaar: capsules, siropen, zetpillen, druppels, elixers, eenvoudige tabletten, kauwtabletten en bruistabletten, oplossingen voor orale toediening en voor injecties (injecties).


Paracetamol is een zeer goed medicijn dat niets of niemand geneest..
Ik leg uit. Er is een vrij grote groep geneesmiddelen die "niet-steroïde anti-inflammatoire geneesmiddelen" worden genoemd. Het woord "niet-steroïde" betekent niet-hormonaal. Vertegenwoordigers van deze groep hebben dus drie soorten acties: antipyretisch, analgetisch en ontstekingsremmend. U kent veel van de medicijnen in deze groep - als u het zelf niet heeft ingenomen, heeft u tenminste de namen gehoord: aspirine, indomethacine, voltaren, butadion, ibuprofen, piroxicam. Paracetamol wordt traditioneel aan deze groep geneesmiddelen toegeschreven, maar recente studies hebben het volgende feit aangetoond: het ontstekingsremmende effect van paracetamol is zo onbeduidend dat het kan worden verwaarloosd. Rekening houdend met het laatste, wordt paracetamol beschouwd als een medicijn met slechts twee eigenschappen, maar zeer significante eigenschappen: het vermogen om de lichaamstemperatuur te verlagen en het vermogen om pijn te verminderen. In de instructies (annotaties) voor paracetamol schrijven ze op deze manier - paracetamol: pijnstillend + koortswerend.
Overigens omvat deze groep ook zo'n bekend medicijn als fenacetine, dat, nadat het het menselijk lichaam is binnengedrongen, op een bepaalde manier verandert (chemici zeggen dat het wordt gemetaboliseerd) en verandert in. paracetamol. Fenacetine wordt in pure vorm geproduceerd en maakt deel uit van veel populaire medicijnen: citramon, sedalgin, askofen en kofitil. Fenacetine is echter giftiger dan paracetamol. In zijn pure vorm wordt het niet meer gebruikt, een aantal geneesmiddelen die fenacetine bevatten (bijvoorbeeld ascofen) zijn verboden voor gebruik, in plaats van citramon verschijnt 'citramone-P' steeds vaker op de markt - hetzelfde medicijn, maar daarin wordt fenacetine vervangen door paracetamol.
Zowel pijn als koorts zijn manifestaties van een zeer specifieke ziekte. Paracetamol vermindert de ernst van deze symptomen, maar dit heeft geen invloed op de ziekte. Deze stand van zaken is erg belangrijk. Het beloop van een ziekte kan namelijk op verschillende manieren worden beïnvloed. U kunt de symptomen bestrijden, of u kunt de oorzaak van de ziekte direct beïnvloeden. De tweede manier, en dit is duidelijk veelbelovender.
Symptomen elimineren kan zowel voor- als nadelen hebben.
Door de lichaamstemperatuur bij virale infecties te verlagen, verstoren we de productie van interferon, een eiwit dat virussen neutraliseert. Dit is een duidelijk nadeel.
Bij kinderen, vooral de eerste drie levensjaren, kan een hoge lichaamstemperatuur epileptische aanvallen veroorzaken. Paracetamol verlaagt koorts en voorkomt aanvallen. Dit is een duidelijk pluspunt.
De persoon heeft hoge bloeddruk en hevige hoofdpijn. Als u om deze reden paracetamol slikt, kunt u 'slikken' tot een hypertensieve crisis (minus).
Elke pijn verhoogt de bloeddruk. Kiespijn - druk stijgt, paracetamol verlicht kiespijn - druk normaliseert (plus).
De lijst met voor- en nadelen kan voor onbepaalde tijd worden voortgezet, maar de conclusie is ondubbelzinnig. Paracetamol is een geneesmiddel voor symptomatische therapie en kan alleen worden gebruikt als een middel om de symptomen tijdelijk te verlichten, tot het moment waarop de arts de oorzaak van deze symptomen vaststelt en of het wenselijk is ze op deze manier te behandelen..
Paracetamol is een geneesmiddel dat uniek is in zijn veiligheid, zelfs als de dosis 2-3 keer wordt overschreden, leidt dit in de regel niet tot ernstige gevolgen, hoewel dit niet opzettelijk moet worden gedaan.
Met betrekking tot doses is het gesprek over het algemeen gescheiden. En dit gesprek zou moeten beginnen met een verklaring van een volkomen duidelijk feit: veel ooms en tantes die het effect van paracetamol hebben ervaren, zijn erg sceptisch over de effectiviteit ervan. Op het eerste gezicht is het moeilijk om dit feit uit te leggen - het is over de hele wereld effectief, maar niet effectief in ons land. Maar dit is pas op het eerste gezicht.
Feit is dat onze gemiddelde landgenoot elk medicijn in een dosis van "één tablet" 3 keer per dag na de maaltijd inneemt. Het is zo geaccepteerd. Maar zo'n aantal werkt niet met paracetamol, omdat de huishoudelijke industrie tabletten heeft geproduceerd en produceert die 200 mg van het medicijn bevatten, wat 2,5 - 5 keer minder is dan wat een volwassene zou moeten. Niet iedereen, zelfs een zeer grote fan van drugs, zal zichzelf toestaan ​​om wel 5 tabletten tegelijk in te slikken!
Nog een paar woorden over doses. Binnenlandse en buitenlandse officiële farmacologische bronnen geven doses die sterk van elkaar verschillen. Heel - dit betekent 2 keer. Geloof niet?
De belangrijkste Sovjet- en GOS-farmacoloog M. D. Mashkovsky schrijft in zijn tweedelige bestseller "Medicines": "Doses voor volwassenen 0,2 - 0,4 g per dosis, 2 - 3 keer per dag. Hogere doses voor volwassenen binnen: enkel 0, 5 g, dagelijks 1,5 g ".
Het Vidal-naslagwerk beschrijft via de lippen van "nenashen" -fabrikanten niet een specifiek medicijn, maar de stof "paracetamol". Dit kenmerk ziet er als volgt uit: "Binnenin worden volwassenen en adolescenten met een gewicht van meer dan 60 kg voorgeschreven in een enkele dosis van 500 mg (de maximale enkele dosis is 1 g). De toedieningsfrequentie is tot 4 keer per dag. De maximale dagelijkse dosis is 4 g. En de instructies voor" Panadol "nog gemakkelijker:" Volwassenen krijgen 1 g niet meer dan 4 keer per dag voorgeschreven met een interval van 4-6 uur, de maximale dagelijkse dosis is 4 g. ".
Vanuit het standpunt van een praktiserend arts is de situatie gewoon anekdotisch! In hetzelfde land worden in hetzelfde jaar 2 volledig officiële referentiehandleidingen uitgegeven, en voor bijna de meest voorkomende drug ter wereld verschillen de aanbevolen doses meer dan 2 keer! Een uitstekende illustratie van het moeilijke lot van een arts - u krijgt Panadol voorgeschreven, slikt de in de instructies aanbevolen dosis door en voel u vrij om naar de rechtbank te gaan! De dosis is twee keer zoveel als voorgeschreven door onze instructies.
Maar nogmaals, vanuit het oogpunt van een praktiserende arts zijn buitenlandse bronnen dichter bij de waarheid - 1 tablet in 0,2 g voor een volwassene helpt niet veel.
Daarom, aangezien we al hebben geschreven over de doses voor volwassenen, geef ik effectieve doses voor kinderen:
Baby's jonger dan 3 maanden - helemaal niet toegestaan.
Van 3 tot 6 maanden - 80 mg 2 keer per dag.
6 tot 12 maanden - 80 mg 2 tot 3 keer per dag.
Van 1 tot 2 jaar - 80 mg 3-4 keer per dag.
Van 2 tot 4 jaar - 150 mg 2-3 keer per dag.
Van 4 tot 6 jaar oud - 150 mg 3-4 keer per dag.
Van 6 tot 8 jaar oud - 250-300 mg 2-3 keer per dag.
Van 8 tot 12 jaar oud - 250-300 mg 3 keer per dag.
Van 12 tot 15 jaar - 250-300 mg 3-4 keer per dag.
Ondanks het feit dat we hebben benadrukt met betrekking tot de veiligheid van het medicijn, zijn er nog steeds bijwerkingen. Buikpijn, allergische reacties en een verlaging van het hemoglobinegehalte zijn mogelijk. Langdurig gebruik van hoge doses veroorzaakt soms leverschade. Dit alles kan zijn, maar het gebeurt zeer zelden, vandaar de populariteit van het medicijn.
Na opname in het bloed ondergaat paracetamol een reeks transformaties in de lever en wordt het door de nieren uit het lichaam uitgescheiden. Het is niet verwonderlijk dat in het geval van leverfalen (ziekten) alle bijwerkingen van het medicijn kunnen toenemen.
U moet ook weten dat paracetamol een essentieel onderdeel is van veel bekende combinatiegeneesmiddelen. Deze omvatten: coldrex, solpadein, panadein, panadol-extra, mexavit, teraflu, fervex, antigrippin en honderden anderen.
De meest voorkomende indicatie voor het gebruik van paracetamol is koorts bij infectieziekten. En de meest voorkomende infectieziekten zijn acute respiratoire virale infecties..
In de afgelopen jaren hebben tientallen onderzoekscentra en klinieken gemeld dat het gebruik van aspirine, dat erg populair is bij virale infecties, vooral bij kinderen de ontwikkeling van een zeer ernstige ziekte kan veroorzaken - het syndroom van Ray. Met de ontwikkeling van dit syndroom treedt ernstige schade aan de lever en het zenuwstelsel op. Rekening houdend met dit feit, wordt paracetamol met ARVI duidelijk beschouwd als symptomatisch middel nr. 1.
En tot slot - verplichte nuttige informatie.

  • Het belangrijkste is dat de effectiviteit van paracetamol erg hoog is bij ARVI. Bij bacteriële infecties, in het geval van complicaties van dezelfde ARVI, helpt paracetamol niet lang of helemaal niet. Kortom, het is niet mogelijk om zonder ernstige infectie een significante verlaging van de lichaamstemperatuur te bereiken. Dat is de reden waarom paracetamol altijd in huis moet zijn, omdat het een specifieke zieke volwassene of specifieke ouders helpt om de ernst van de ziekte correct in te schatten: als na het nemen van de lichaamstemperatuur snel daalt, kunnen we met een hoge mate van waarschijnlijkheid concluderen dat er niets vreselijks (erger dan ARVI) in zit. er is geen zieke persoon. Maar als het effect van het nemen van paracetamol afwezig is, is het tijd om op te schieten en niet uit te stellen naar de dokter.
  • De effectiviteit van het medicijn wordt allereerst bepaald door de dosis, niet door de vorm van afgifte, de schoonheid van de verpakking en de handelsnaam. Het prijsverschil is vaak vertienvoudigd.
  • Paracetamol wordt niet routinematig gebruikt, dat wil zeggen strikt per uur, bijvoorbeeld "1 theelepel siroop 3 keer per dag." Paracetamol wordt alleen gegeven of ingenomen als er een reden is om te geven of in te nemen. Hoge temperatuur - doorslikken, genormaliseerd - niet doorslikken.
  • U kunt paracetamol niet vaker dan 4 keer per dag en meer dan 3 dagen achter elkaar geven.
  • In ieder geval moet u zich ervan bewust zijn dat het zelfstandig gebruik van paracetamol slechts een tijdelijke maatregel is, waardoor u rustig kunt wachten op de arts..

Paracetamol voor kinderen

Paracetamol wordt aan kinderen bij verhoogde temperaturen voorgeschreven als antipyreticum. Dit medicijn wordt ook gebruikt voor hoofdpijn en tandpijn bij kinderen van verschillende leeftijden. Afhankelijk van de regels voor toelating en leeftijdsdosering, wordt paracetamol als een redelijk veilig geneesmiddel voor kinderen beschouwd..

Maar moeders moeten voorzichtig zijn bij het toedienen van dit medicijn en letten op de dosering die op de verpakking staat vermeld. Soms kunnen twee pakketten paracetamol van hetzelfde type verschillende hoeveelheden actief ingrediënt in de samenstelling bevatten. Dit artikel presenteert paracetamol-doseringstabellen op basis van gewicht, leeftijd en specifieke medicijnen.


Welke paracetamol te kiezen voor kinderen jonger dan een jaar

De leeftijd van het kind speelt hierbij een belangrijke rol. Het is afhankelijk van de leeftijd dat de arts paracetamol in verschillende vormen voorschrijft (siroop, zetpillen of tabletten).

Paracetamol voor kinderen van 1 tot 3 maanden

Op zo'n kleine leeftijd krijgen kinderen paracetamol in kaarsen voorgeschreven, omdat deze vorm als de veiligste wordt beschouwd. De dosering van zetpillen is 50 mg. Het maximale aantal kaarsen dat per dag geleverd kan worden is 3 stuks. De tijd waarna u kaarsen kunt zetten is 4-6 uur. Zetpillen met paracetamol Cefekon D.

BELANGRIJK! De totale hoeveelheid paracetamol die een kind per dag inneemt, mag niet hoger zijn dan 60 mg per kilogram lichaamsgewicht van de baby..

Paracetamol voor kinderen van 3 maanden tot 1 jaar

Voor deze leeftijd worden zetpillen met paracetamol in een dosering van 100 mg of siroop in een dosering van 60-120 mg (2,5-5 ml in een maatlepel) gebruikt. Medicijnen worden 3-4 keer per dag met een tussenpoos van minstens vier uur gegeven.

Paracetamol in deze vorm en dosering is te vinden onder verschillende handelsnamen (cefekon, panadol, efferalgan).

BELANGRIJK! Let altijd op de dosering die op de verpakking staat aangegeven! Het hangt ervan af hoeveel ml siroop aan de baby moet worden gegeven..

Paracetamol voor kinderen van deze fabrikant bevat 120 mg per 5 ml geneesmiddel. Daarom is 2,5 ml = 60 mg en 5 ml = 120 mg.

Let op de hoeveelheid paracetamol in efferalgan 30 mg per 1 ml van het medicijn. Dit betekent dat er in 5 ml al 150 mg van de werkzame stof zit. En dit is de dosering voor kinderen ouder dan een jaar. Een kind van 3 tot 6 maanden krijgt 3 ml voorgeschreven en van 6 maanden tot een jaar 4 ml.


Paracetamol voor kinderen in siroop 120 mg / 5 ml of Panadol van 3 maanden tot 12 jaar tafel

Paracetamol voor kinderen op siroop "Efferalgan" 30 mg / ml van 3 maanden tot 12 jaar tafel

Paracetamol voor kinderen in kaarsen Tsefekon D van 1 maand tot 12 jaar tafel

Zetpillen met paracetamol - "Panadol" zijn verkrijgbaar in twee doseringen van 125 mg vanaf 6 maanden en 250 mg vanaf 3 jaar. Efferalgan in kaarsen 80 mg voor kinderen van 3 tot 5 maanden, 125 mg van 6 maanden tot 3 jaar en 250 mg van 5 tot 10 jaar.

Op welke leeftijd kunnen kinderen paracetamol-tabletten gebruiken?

Paracetamol kan aan kinderen worden gegeven in de vorm van tabletten van 200 mg vanaf de leeftijd van drie jaar. Het is echter beter voor een kind om een ​​babyvorm te kiezen in de vorm van siroop, suspensie of zetpillen..

Voor sommige baby's is het zelfs na drie jaar problematisch om zelfs een gebroken pil door te slikken. Omdat de kruimels van het medicijn aan het mondslijmvlies blijven kleven, kunnen ze de kokhalsreflex veroorzaken. En natuurlijk smaakt de tablet vreselijk. Maar soms komt het voor dat mama alleen pillen bij de hand heeft en dat er geen manier is om naar de apotheek te rennen.

Voordat paracetamol in een tablet aan een jong kind wordt gegeven, moet het worden fijngemaakt en verdund in water.

Paracetamol voor kinderen dosering in tabletten van 3 tot 12 jaar oud

BELANGRIJK! Baby's van dezelfde leeftijd kunnen verschillend wegen! Daarom is het het beste om de dosis op gewicht te berekenen. Om dit te doen, vermenigvuldigt u het gewicht van het kind in kilogram met 10 en krijgt u het aantal milligram geneesmiddel dat in 1 dosis kan worden gegeven..

VOORBEELD: Als een kind 20 kg weegt, dan is een enkele dosis (20 * 10 = 200) 200 mg.

De dagelijkse hoeveelheid paracetamol mag niet meer zijn dan 60 mg van het geneesmiddel per kg lichaamsgewicht van het kind. Als het kind 15 kilogram weegt, dan mag je maximaal per dag (60 * 15 = 900 mg) 4 tabletten geven. Het maximale aantal afspraken per dag mag niet meer zijn dan vier.

Het medicijn wordt een of twee uur na een maaltijd ingenomen. Paracetamol treedt in werking 30-60 minuten na inname.

BELANGRIJK! Als na meer dan drie dagen gebruik van paracetamol de temperatuurstijging niet stopt, neem dan opnieuw contact op met de arts!

Wanneer paracetamol is gecontra-indiceerd bij kinderen

  • Individuele onverdraagzaamheid
  • Lever- of nierproblemen
  • Sucrase / isomaltasedeficiëntie, fructose-intolerantie, glucose-galactose malabsorptie.

Mogelijke bijwerkingen

  • Allergische reactie
  • Diarree, buikpijn, misselijkheid, braken.
  • Bij langdurig gebruik kan het toxische effecten hebben op de lever en de nieren

Paracetamolvergiftiging

Als het gebeurt dat uw kind meer paracetamol heeft ingenomen dan de leeftijdsnorm, moet u onmiddellijk een arts raadplegen. Zelfs als er geen vergiftigingsverschijnselen zijn, bestaat de mogelijkheid om leverfalen te ontwikkelen..

BELANGRIJK! Bij paracetamolvergiftiging is er een latente periode waarin er geen symptomen zijn.

Symptomen van acute paracetamolvergiftiging

De eerste vergiftigingsverschijnselen kunnen binnen 2-24 uur optreden..

  1. Misselijkheid, braken en buikpijn
  2. Zwakte, slaperigheid, gebrek aan eetlust
  3. Duizeligheid en bewustzijnsverlies

Paracetamol kan aan kinderen worden gegeven. Maar het is noodzakelijk om rekening te houden met het gewicht en de lengte van het kind en zorg ervoor dat u een kinderarts raadpleegt.

Hoge temperatuur bij een kind. Welke om neer te schieten? Hoe te behandelen?

Ik heb een redelijk verstandig artikel. ik deel

Een verhoging van de lichaamstemperatuur is een normale afweerreactie van het lichaam tegen elke infectie. Zelfs als, gemeten met een thermometer onder de arm, de temperatuur normaal is, zal de temperatuur waar de infectie is neergedaald zeker stijgen. Bij temperaturen boven de 37 ° C sterven de meeste infectieuze agentia (zowel bacteriën als virussen) af of stoppen ze met vermenigvuldigen (en sterven ze vrij snel uit). En een verhoging van de lichaamstemperatuur versnelt aanzienlijk alle processen in het lichaam, inclusief de immuunrespons, wat erg handig zal zijn in het geval van ARVI.

Welke temperatuur te verlagen. Of de temperatuur moet worden verlaagd

Als uw kind ziek wordt en koorts heeft, neem dan contact op met een arts die een diagnose zal stellen, een behandeling zal voorschrijven en zal uitleggen hoe deze moet worden uitgevoerd. Volgens de aanbevelingen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) mogen in eerste instantie gezonde kinderen hun temperatuur niet verlagen tot onder 38,5 graden C. De uitzondering vormen kinderen van de risicogroep die eerder stuiptrekkingen hadden tegen de achtergrond van koorts, kinderen van de eerste twee levensmaanden (op deze leeftijd zijn alle ziekten gevaarlijk door hun snelle ontwikkeling en een sterke verslechtering van de algemene toestand), kinderen met neurologische aandoeningen, chronische aandoeningen van de bloedsomloop, ademhaling, met erfelijke stofwisselingsziekten. Dergelijke baby's moeten onmiddellijk antipyretische geneesmiddelen krijgen bij een temperatuur van 37,1 ° C. Als de toestand van het kind is verslechterd tegen de achtergrond van een temperatuur die niet 39,0 graden C heeft bereikt, worden koude rillingen, spierpijn en bleekheid van de huid opgemerkt, dan moeten onmiddellijk antipyretische geneesmiddelen worden ingenomen. Bovendien put koorts de mogelijkheden van het lichaam uit en put het uit en kan het gecompliceerd worden door hyperthermisch syndroom (een variant van koorts waarbij de functies van alle organen en systemen worden geschonden - convulsies, bewustzijnsverlies, ademhalings- en hartaandoeningen, enz.). Deze aandoening vereist dringende medische tussenkomst..

Het wordt aanbevolen om bij een kind temperaturen boven de 39 graden Celsius te verlagen. Zoals Dr. Komarovsky in het boek "ARI: een gids voor gezonde ouders" schrijft: "... bij een lichaamstemperatuur boven de 39 zijn de pathologische verliezen zo groot, de toename van het zuurstofverbruik zo merkbaar, en het negatieve effect op het functioneren van inwendige organen in het algemeen en op het functioneren van het zenuwstelsel is zo groot. eigenlijk, dat elke temperatuur boven de 39 graden niet getolereerd mag worden. "

Hoe de temperatuur van een kind te verlagen. Hoe een hoge temperatuur bij een kind te verlagen

Houd uw kind koel. Het is gevaarlijk om een ​​kind met een hoge temperatuur warm te houden met dekens, warme kleding of een verwarming in de kamer. Deze maatregelen kunnen thermische schokken tot gevolg hebben als de temperatuur tot een gevaarlijk niveau stijgt. Kleed het zieke kind licht aan zodat de overtollige warmte ongehinderd weggaat en houd de temperatuur in de kamer op 20-21 graden C. Tegelijkertijd mag het zieke kind niet bevriezen! De luchtvochtigheid in de kamer dient minimaal 40-50% te zijn. Die. de lucht moet vochtig en koel zijn.

Omdat het vochtverlies via de huid toeneemt bij hoge temperaturen, moet de baby veel water krijgen. De optimale temperatuur voor drankjes is de lichaamstemperatuur. Oudere kinderen moeten zo vaak mogelijk verdunde vruchtensappen en sappig fruit, water en groene thee krijgen. Zie voor meer informatie het gedeelte over de principes van eten bij hoge temperaturen hieronder. Baby's moeten vaker borstvoeding krijgen. Moedig aan om regelmatig beetje bij beetje te drinken (uit een theelepel), maar verkracht het kind niet.

Hoge temperatuur bij een kind. Gebruik van antipyretica

Slechts één groep medicijnen verlaagt de temperatuur - niet-steroïde anti-inflammatoire geneesmiddelen (NSAID's). Hun andere specialisatie is pijn en ontsteking. Dus je zult lachen, maar de fastum-gel, die grootvader gebruikt om ischias te behandelen, ketanen, die je van tijd tot tijd gebruikt voor kiespijn, en kinderpanadol "weten hoe" ongeveer hetzelfde. Toegegeven, hun bijwerkingen zijn ook hetzelfde. Dus als uw kind, God verhoede, bronchiale astma of gastritis heeft, dan zullen antipyretische geneesmiddelen zeer voorzichtig moeten worden behandeld. Nu u bent gewaarschuwd, gaan we kijken wie wie is in dit bedrijf..

In de kinderpraktijk worden meestal paracetamol (calpol, panadol, cefekon, efferalgan), ibuprofen (nurofen) en analgin (natriummetamizol) gebruikt. Aspirine is verboden voor gebruik bij kinderen onder de 15 jaar.

Alle vermelde NSAID's (laten we ze koortswerende middelen noemen) hebben dezelfde bijwerkingen. Deze omvatten: irritatie van de slijmvliezen van de maag en darmen, bronchospasmen (daarom worden ze niet gebruikt voor bronchiale astma), bloedstollingsstoornissen, lever- en nierfuncties. Daarom kunnen alle vermelde koortswerende middelen het beste niet binnen worden gebruikt (zelfs oplosbare bruisende vormen en siropen), maar in kaarsen. Ten eerste worden de medicijnen die in zetpillen worden gebruikt bijna onmiddellijk in de bloedbaan opgenomen en beginnen ze hun effect uit te oefenen, en ten tweede gaat de absorptie om de lever heen (dit is hoe het lichaam werkt), en daarom wordt de kans op ten minste een deel van de ongewenste acties van deze medicijnen verminderd tot nul. Toegegeven, dit is niet van toepassing op irritatie van het maagdarmkanaal, het risico op gastritis en verergering van bronchiale astma - deze bijwerkingen zijn inherent aan het werkingsmechanisme van alle antipyretica..

Daarom verzoek ik u dringend om de contra-indicaties die in de aantekeningen bij het gebruik van antipyretica worden vermeld, serieus te nemen en, indien mogelijk, niet langer dan drie dagen te gebruiken..

Nu is het tijd om te zien welke in staat is tot wat.

Paracetamol (Calpol, Panadol, Cefekon, Efferalgan)

Paracetamol heeft twee hoofdeffecten: antipyretisch en analgetisch. Het wordt beschouwd als de veiligste van de hele reeks antipyretica. Het gebruik van paracetamol kan gepaard gaan met allergische reacties en bijwerkingen van de lever (meestal), de nieren en het hematopoëtische systeem. Bijwerkingen zijn zeldzaam, maar hun waarschijnlijkheid hangt nauw samen met de doses en de duur van het medicijngebruik. Daarom wordt sterk aanbevolen om de toegestane doses en toedieningsduur niet te overschrijden.

Maximaal toegestane toepassingsduur:

- kinderen jonger dan 6 jaar - 3 dagen;
- kinderen vanaf 6 jaar - 5 dagen.

Paracetamol wordt door honderden bedrijven geproduceerd onder honderden verschillende namen in tientallen vormen. De effectiviteit van het medicijn wordt voornamelijk bepaald door de dosis, niet door de vorm van afgifte, de schoonheid van de verpakking en de handelsnaam. Het prijsverschil is vaak vertienvoudigd.

Zetpillen met paracetamol zijn een ideale toedieningsvorm voor kinderen in de eerste helft van hun leven.

En tot slot van het verhaal over paracetamol, het belangrijkste: “de werkzaamheid van paracetamol is erg hoog bij ARVI (virale infecties). Paracetamol heeft praktisch geen ontstekingsremmend effect, dus in geval van bacteriële infecties, in het geval van complicaties, helpt ARVI paracetamol voor een korte tijd of helemaal niet. Kortom, zonder ernstige infectie is het met zijn hulp niet mogelijk om een ​​significante temperatuurdaling te bereiken. Dat is de reden waarom paracetamol altijd in huis moet zijn, omdat het ouders helpt om de ernst van de ziekte correct te beoordelen: als de lichaamstemperatuur na inname snel daalde, kunnen we met een grote waarschijnlijkheid concluderen dat er niets vreselijks (erger dan ARVI) bij het kind is. Maar als het effect van het nemen van paracetamol afwezig is, is het tijd om op te schieten en een bezoek aan de dokter niet uit te stellen. " Dit citaat is afkomstig uit het boek van Dr. Komarovsky "ARI: een gids voor gezonde ouders".

Commerciële namen van paracetamol: adol, akamol, aminadol, acetaminophen, acetophen, bindard, volpan, dinafed, daleron, dafalgan, deminophen, dolo, dolomol, ifimol, calpol, medipirin, mexalen, napa, opradol, pamol, panadol, pacimol perfalgan, pyranol, prohodol, sanidol, sofinol, stremol, tylenol, flutabs, cefecon D, efferalgan.

Ibuprofen (Nurofen)

In tegenstelling tot paracetamol heeft het niet alleen een pijnstillende en koortswerende, maar ook een ontstekingsremmende werking..

Door de snelheid waarmee het therapeutische effect begint, door de ernst van het antipyretische effect, door de waarschijnlijkheid van nevenreacties en door het risico op overdosering, is het bijna identiek aan paracetamol.

Niet van toepassing (gecontra-indiceerd!) Bij kinderen gedurende de eerste 6 maanden van hun leven.

Heeft geen strikte beperkingen op de duur van toelating, d.w.z. indien aangegeven, kan het veel langer dan 5 dagen worden gebruikt.

Commerciële namen van ibuprofen: Advil, Bolinet, Bonifen, Brend, Brufen, Burana, Dolgit, Ibalgin, Ibuprone, Ibuprof, Ibutop, Ibufen, Iprene, Macrofen, Motrin, Nurofen, Profen, Profinal, Solpaflex, Faspik.

Verschillende nuttige aanbevelingen voor het nemen van antipyretische geneesmiddelen van Dr.Komarovsky:

"1. Noch paracetamol, noch ibuprofen behandelen ARI. Ibuprofen en paracetamol verminderen de ernst van een specifiek symptoom - verhoogde lichaamstemperatuur.

2. Paracetamol en ibuprofen worden niet routinematig gebruikt; strikt per uur, bijvoorbeeld "1 theelepel siroop 3 keer per dag". Medicijnen worden alleen gegeven als er een reden voor is. Hoge temperatuur - gegeven, weer normaal - niet gegeven.

3. Paracetamol en ibuprofen zijn met elkaar compatibel, maar de medische wetenschap heeft nog geen eenduidige relatie met een dergelijke combinatie geformuleerd. Sommigen schrijven dat paracetamol en ibuprofen het antipyretische effect van elkaar kunnen versterken. Anderen melden dat gecombineerd gebruik het risico op bijwerkingen verhoogt. Het heeft in ieder geval geen zin om beide medicijnen tegelijkertijd te geven, maar als er een uur na paracetamol geen effect is, is het heel acceptabel om ibuprofen te geven (en vice versa!). Het is erg belangrijk om de intervallen tussen doses van hetzelfde geneesmiddel in acht te nemen! We herinneren u eraan dat paracetamol niet eerder dan 4 uur kan worden hergebruikt en ibuprofen niet eerder dan 6 uur later..

4. Apotheken hebben veel mogelijkheden voor paracetamol en ibuprofen (zie hierboven voor commerciële namenlijsten). Het is heel belangrijk, ik herhaal het, het is heel, heel belangrijk dat je niet hetzelfde koopt, maar onder verschillende namen! Je moet zeker weten (!) WAT de werkzame stof in deze fles is, je moet er absoluut zeker van zijn dat je een uur na paracetamol geen paracetamol meer geeft, maar onder een andere naam.

Analgin (metamizol-natrium)

Het wijdverbreide gebruik van analgin als antipyreticum wordt niet aanbevolen door de WHO, omdat het remt de hematopoëse, kan ernstige allergische reacties veroorzaken (anafylactische shock). Langdurig bewustzijnsverlies is mogelijk met een temperatuurdaling tot 35,0-34,5 ° C.In een aantal landen van de wereld (VS, Australië, Italië, Denemarken, Zweden, Ierland, Noorwegen) is het gebruik van analgin verboden, in sommige is het strikt beperkt. In ons land is er geen verbod op het gebruik van analgin bij kinderen, terwijl de aanbevelingen die in landen als Griekenland of Israël zijn aangenomen, als optimaal moeten worden erkend: analgin kan worden gebruikt, maar alleen als andere antipyretische geneesmiddelen het niet mogelijk maken gewenste resultaat. Als paracetamol en ibuprofen niet helpen of gecontra-indiceerd zijn, kan analgin alleen in een ziekenhuisomgeving worden gebruikt, in de kortst mogelijke kuur en in de vorm van injecties.

Merk op dat de doktoren van de "Ambulance" en de ambulance er dol op zijn om analgin gemengd met suprastin (of met difenhydramine) intramusculair te injecteren, als ze worden opgeroepen voor een hoge temperatuur. Zo'n mengsel kan de temperatuur lytisch verlagen, dat wil zeggen in een uur met twee tot drie graden, bijvoorbeeld van 39,5 tot 37,5 ° C, en voor een zeer lange tijd.

Voedingsprincipes op hoge temperatuur

Kinderartsen bevelen aan om, om de weerstand van het kind tegen ziekte te vergroten, zijn dieet voedzaam, gevarieerd en passend bij de leeftijd is. Het wordt niet aanbevolen om de voeding van het kind voor een lange tijd te beperken, zowel in kwalitatieve als kwantitatieve termen. In de moderne geneeskunde is de vastenbehandeling voor ziekten die verband houden met koorts al opgegeven. Inderdaad, bij hoge temperaturen neemt de stofwisseling toe en heeft de patiënt voldoende voeding nodig, en vasten verzwakt het lichaam. Voedsel moet voldoende vitamines bevatten en niet te veel calorieën bevatten. B-vitamines en vitamine C zijn vooral belangrijk, omdat hun functionele rol toeneemt bij temperatuur.

Een kind met koorts mag in geen geval dwangvoeding krijgen. Als het lichaam op dit moment al zijn krachten inzet om infecties te bestrijden, kan het overweldigend zijn om energie te besteden aan het verteren van voedsel.

Het is duidelijk dat ouders hun gezond verstand moeten gebruiken. Als de hoge temperatuur niet lang duurt, gedurende meerdere dagen, en het kind hardnekkig voedsel weigert, zullen we hem een ​​vitaminedrankje en licht fruit geven. De ontbrekende hoeveelheid voedsel wordt noodzakelijkerwijs aangevuld met vloeistof. Gewoonlijk is de duur van zo'n vastendieet niet meer dan 4-6 uur. Na het uitladen krijgen kinderen slijppuree soepen, vloeibare ontbijtgranen, gelei. Aan het einde van de acute periode wordt de voeding zo gevarieerd mogelijk gemaakt, zij het licht, om alle geleden verliezen te compenseren..

- Overmatig zweten zorgt ervoor dat het lichaam veel vocht en mineralen nodig heeft. Voor alle ziekten die gepaard gaan met koorts, moet de patiënt veel drinken, omdat hij de dorst lest.

- Fruit, fruit en bessen en fruit- en groentesappen, compotes, vruchtendranken, thee (hak een appel fijn in thee), afkooksels van rozijnen, gedroogde abrikozen zijn erg handig op temperatuur.

- De temperatuur van de vloeistof moet gelijk zijn aan de lichaamstemperatuur.

- Kant-en-klare orale rehydratatie-oplossingen zijn ideaal om te drinken. Ze worden verkocht in apotheken en zouden daar moeten zijn: rehydron, humana elektrolyt, touring, enz. Kopen, verdunnen volgens de instructies, drinken.

- Om intoxicatie te verminderen, is het noodzakelijk om voldoende vitamines te consumeren, vooral C, P, A en caroteen. Vitaminen C en P versterken de wanden van bloedvaten, daarom is het nuttig om in het dieet voedsel op te nemen dat rijk is aan beide vitamines, bijvoorbeeld rozenbottels, zwarte bessen, appelbes, citroen, enz..

Vitamine A en caroteen dragen bij aan de regeneratie van het epitheel van de luchtwegen. Daarom is het raadzaam om bij verhoogde temperaturen kruidenproducten te gebruiken die deze bevatten, voornamelijk in de vorm van een drankje..

Voedingsmiddelen die vitamine A bevatten: pompoen, wortelen, gedroogde abrikozen, duindoorn, frambozen.

- Gebruik indien mogelijk honing in plaats van suiker (als er geen allergie is). Wissel zo vaak mogelijk drankjes af.

- Je moet een beetje, letterlijk 2-3 slokjes drinken, aangezien overvloedig drinken op een temperatuur kan leiden tot braken.

- Je hebt zeker eiwitten nodig: mager vlees (kalfsvlees, kip, rundvlees), maar ook magere vis. Vlees kan in groenten worden gekookt of in gehaktballen worden gekookt als het doorslikken moeilijk is vanwege een zere keel.

- Voedingsmiddelen die veel eiwitten bevatten: cottage cheese, cottage cheese, eieren (ze kunnen het beste zachtgekookt worden gekookt).

- Soms moet u vanwege de ernstige toestand van een ziek kind enige tijd uitsluitend vloeibaar voedsel geven. In dergelijke gevallen serveren we hem melk, yoghurt, kefir en niet alleen thee, sappen en compotes, aangezien zuivelproducten eiwitten bevatten, die in deze periode hard nodig zijn..

- Gekookte en gepureerde groenten zijn handig, deze worden op smaak gebracht met een stuk boter.

- Rauwe groentesappen zijn handig, ze kunnen worden gemengd met vruchtensappen, bijvoorbeeld wortel met cranberry of zwarte bes.

- Van de vetten zijn alleen boter en olijfolie en room toegestaan, maar alle vetten worden in kleine hoeveelheden gegeven, omdat hun teveel de werking van het maagdarmkanaal nadelig kan beïnvloeden.

Natuurlijke aspirine: voedsel dat de temperatuur verlaagt en de conditie verlicht

- Sinaasappels worden aanbevolen voor hoge temperaturen. Deze vruchten zijn rijk aan vitamines (A, C, P, groepen B, D) en sporenelementen, vooral ijzer en koper, die nodig zijn voor het verzwakken van het immuunsysteem en bloedarmoede. Sinaasappelsap en vruchtensap lessen de dorst bij koortsziekten.

- Als antipyreticum is het goed om het fruit en het sap van bramen te gebruiken: ze lessen de dorst en verlagen de temperatuur.

- Bessen en frambozensap zijn een goed antipyretisch middel voor koortsstoornissen. Organische zuren (inclusief salicylzuur) komen voor in frambozen, daarom hebben frambozen een koortswerende werking.

- Bessen en sap van rode aalbessen lessen de dorst goed in geval van koorts, worden gebruikt als zweetdrijvend.

- Watermeloenen lessen de dorst perfect in geval van koorts en bevorderen de eliminatie van giftige stoffen uit het lichaam.

- Bovendien werken de volgende producten als natuurlijke aspirine: dadels, bosbessen, paprika's, knoflook, pruimen.

Producten die verwennen

Producten om het virus te bestrijden

Broccoli, avocado, knoflook, rode druiven, ananas, pruimen, frambozen, zeewier, soja en zijn producten, aardbeien, groene thee, bosbessen.

Producten met antibiotische eigenschappen

Bananen, aubergine, vijgen, knoflook, gember, paprika, rode druiven, honing, mosterd, mierikswortel, ananas, pruimen, zeewier, groene thee.

Producten voor het versterken van het immuunsysteem

Knoflook, zeewier, vers rauw fruit, mager vlees, magere vis (koken, niet bakken), ontbijtgranen, koudgeperste olijfolie, yoghurt of zure dagmelk.


(c) Materiaal voorbereid door: Anna Ponomarenko

Paracetamol (Paracetamol)

Werkzame stof:

Inhoud

  • 3D-beelden
  • Samenstelling en vorm van uitgifte
  • farmacologisch effect
  • Indicaties voor het medicijn Paracetamol
  • Contra-indicaties
  • Bijwerkingen
  • Interactie
  • Wijze van toediening en dosering
  • Overdosering
  • Bewaarcondities van het medicijn Paracetamol
  • Houdbaarheid van het medicijn Paracetamol
  • Instructies voor medisch gebruik
  • Prijzen in apotheken
  • Beoordelingen

Farmacologische groep

  • Anilides

Nosologische classificatie (ICD-10)

  • G43 Migraine
  • M25.5 Gewrichtspijn
  • M79.1 Myalgie
  • N94.6 Dysmenorroe, niet gespecificeerd
  • R50 Koorts van onbekende oorsprong
  • R51 Hoofdpijn
  • R52 Pijn, niet elders geclassificeerd
  • R52.2 Andere aanhoudende pijn

3D-beelden

Samenstelling en vorm van uitgifte

1 tablet bevat paracetamol 500 mg; in de verpakking 10 st.

farmacologisch effect

Blokkeert de synthese van PG in het centrale zenuwstelsel. Schendt de geleiding van pijnimpulsen in de afferente paden, vermindert het pyrogene effect van PG op het thermoregulerende centrum in de hypothalamus, verbetert de warmteoverdracht.

Indicaties voor het medicijn Paracetamol

Pijnsyndroom van verschillende oorsprong (hoofd en gebit, migraine, spierpijn, menalgie, gewrichtspijn); koorts met infectie- en ontstekingsziekten; slechte tolerantie voor salicylzuurderivaten.

Contra-indicaties

Overgevoeligheid, ernstige lever- en / of nierstoornissen, bloedarmoede, alcoholisme, zwangerschap (I trimester).

Bijwerkingen

Allergische reacties; bij langdurig gebruik - methemoglobinemie, verminderde nier- en leverfunctie, hypochrome anemie.

Interactie

Versterkt het effect van indirecte anticoagulantia (coumarine- en indandionderivaten). Antipyretische en analgetische activiteit wordt verhoogd door cafeïne, verminderd door rifampicine, fenobarbital en alcohol (versnellen biotransformatie door microsomale leverenzymen te induceren).

Wijze van toediening en dosering

Binnen. Volwassenen en adolescenten ouder dan 12 jaar: 1-2 tafels. tot 4 keer per dag (niet meer dan 4 g per dag).

Kinderen: op de leeftijd van 6-12 jaar - 0,5-1 tabblad. 4 keer per dag, tot 6 jaar (vanaf 3 maanden) - 10 mg / kg.

Overdosering

Bij inname in toxische doses (10-15 g bij volwassenen) kan levernecrose optreden.

Bewaarcondities van het medicijn Paracetamol

Buiten bereik van kinderen bewaren.

Houdbaarheid van het medicijn Paracetamol

Niet gebruiken na de vervaldatum die op de verpakking staat vermeld.

Paracetamol voor kinderen: instructies voor gebruik

Instructies

algemene karakteristieken

fysische en chemische basiseigenschappen: transparante viskeuze vloeistof, roze van kleur met een zoete smaak en een karakteristieke frambozengeur.

Samenstelling van het geneesmiddel:

werkzame stof: paracetamol;

5 ml siroop bevat 120 mg paracetamol;

hulpstoffen: methylparahydroxybenzoaat (E 218); propylparahydroxybenzoaat (E 216), propyleenglycol, glycerine, ethanol 96%, sorbitol (E 420), frambozensmaak (082.4), identiek aan natuurlijk (propyleenglycol, alfa-ionon, framboos keton, damascenon, acetoïne, maltol) (124 ), gezuiverd water.

Farmacotherapeutische groep

Andere analgetica en antipyretica. Anilides. ATC-code N02B E01.

Gebruiksaanwijzingen

Pijnsyndroom van zwakke en matige intensiteit van verschillende oorsprong (hoofdpijn en kiespijn, neuralgie, spierpijn).

Verhoogde lichaamstemperatuur bij infectie- en ontstekingsziekten.

Contra-indicaties

Overgevoeligheid voor paracetamol en andere componenten van het geneesmiddel, vooral parabenen (methyl- en propylparahydroxybenzoaat);

ernstige verslechtering van de lever- en nierfunctie (inclusief lever- en nierfalen);

bloedziekten (ernstige bloedarmoede, leukopenie);

congenitale hyperbilirubinemie (Gilbert-syndroom, Dubin-Johnson, Rotor);

kinderleeftijd tot 6 maanden.

Voorzorgsmaatregelen

De aanbevolen dosis niet overschrijden. Mag niet gelijktijdig worden ingenomen met andere geneesmiddelen die paracetamol bevatten.

Als de aanbevolen dosis wordt overschreden, raadpleeg dan onmiddellijk een arts, zelfs als u zich goed voelt, aangezien er een risico bestaat op vertraagde leverschade.

Er zijn gevallen van ernstige leverdisfunctie gemeld na inname

paracetamol, inclusief gevallen van acuut leverfalen, die vereist zijn

levertransplantaties of waren fataal.

Zeldzame gevallen van anafylaxie en andere overgevoeligheidsreacties zijn daarna gemeld

Patiënten moeten worden gewaarschuwd om onmiddellijk medische hulp in te roepen als de aanbevolen dosis wordt overschreden of als er tekenen van een allergische reactie optreden (zwelling van het gezicht, mond, keel, ademhalingsmoeilijkheden, jeuk of huiduitslag).

De maximale gebruiksduur zonder arts te raadplegen is 3 dagen. Als de symptomen van de ziekte aanhouden of verergeren, is het noodzakelijk om een ​​arts te raadplegen..

Voorzichtig gebruiken bij patiënten met lever- en nieraandoeningen, met goedaardige hyperbilirubinemie vanwege een verhoogd risico op bijwerkingen van het geneesmiddel en overdosering.

Bij langdurig gebruik van het medicijn is het noodzakelijk om de samenstelling van het perifere bloed en de functionele toestand van de lever te regelen..

Patiënten met een verminderde koolhydraattolerantie, bijvoorbeeld glucose-galactose malabsorptie, mogen het medicijn niet gebruiken zonder een arts te raadplegen.

Omdat het medicijn een hulpstof zoals sorbitol bevat, mogen patiënten met zeldzame erfelijke fructose-intolerantie dit medicijn niet gebruiken. Het kan ook milde laxerende effecten veroorzaken..

Het medicijn bevat ethylalcohol (in 5 ml siroop - 125 mg 96% ethanol). Er dient aandacht te worden besteed aan kinderen en hoogrisicogroepen, zoals patiënten met leverziekte en epilepsie.

Het vermogen om de reactiesnelheid te beïnvloeden tijdens het rijden of het bedienen van andere mechanismen

Deze toedieningsvorm wordt gebruikt voor kinderen.

Toepassing tijdens dracht of lactatie

Deze toedieningsvorm wordt gebruikt voor kinderen.

Het medicijn is gecontra-indiceerd voor gebruik bij kinderen jonger dan 6 maanden. Deze toedieningsvorm wordt gebruikt bij kinderen van 6 maanden tot 12 jaar.

Interactie met andere geneesmiddelen en andere vormen van interactie

Het medicijn mag niet gelijktijdig worden gebruikt met andere geneesmiddelen die paracetamol bevatten, om de maximale dagelijkse dosis paracetamol niet te overschrijden..

Bij patiënten die inductoren van microsomale leverenzymen fenytoïne, rifampicine, barbituraten en tricyclische antidepressiva gebruiken, een toename van de intensiteit van het metabolisme van paracetamol en een verhoogd risico op hepatotoxische effecten..

Barbituraten verminderen het antipyretische effect van paracetamol.

Verhoogt de toxiciteit van chlooramfenicol.

De absorptiesnelheid van paracetamol kan toenemen bij gebruik met metoclopramide en domperidon en afnemen bij gebruik met colestyramine..

Paracetamol kan het anticoagulerende effect van warfarine en andere coumarines versterken, met een verhoogd risico op bloedingen.

Gelijktijdig gebruik met isoniazide verhoogt het risico op het ontwikkelen van hepatotoxisch syndroom.

Paracetamol vermindert de effectiviteit van diuretica.

Niet gelijktijdig gebruiken met ethanol en met andere geneesmiddelen die ethanol bevatten.

Wijze van toediening en dosering

Het medicijn is alleen bedoeld voor orale toediening. Paracetamol-dosis voor alle kinderen

berekend afhankelijk van leeftijd en lichaamsgewicht. Eenmalige dosis paracetamol

is 10-15 mg / kg lichaamsgewicht, dagelijks - 40-60 mg / kg lichaamsgewicht.

De dosis van het medicijn wordt gemeten met een doseerlepel.

Eenmalige dosis voor kinderen van:

van 6 maanden tot 1 jaar - 2,5-5 ml siroop (60-120 mg paracetamol);

van 1 tot 3 jaar - 5-7,5 ml siroop (120-180 mg paracetamol);

van 3 tot 6 jaar oud - 7,5-10 ml siroop (180-240 mg paracetamol);

van 6 tot 12 jaar oud - 10-15 ml siroop (240-360 mg paracetamol).

De frequentie van opname is 3-4 keer per dag met een interval tussen doses van minimaal 4 uur. Overschrijd 4 doses niet binnen 24 uur.

De maximale dagelijkse dosis paracetamol is 60 mg / kg lichaamsgewicht. De maximale behandelingskuur zonder een arts te raadplegen is 3 dagen.

Om het risico op overdosering te voorkomen, moet u voordat u het medicijn gebruikt, controleren of andere geneesmiddelen die samen worden gebruikt, geen paracetamol bevatten..

Overdosering

Bij orale inname van 5 g paracetamol of meer kan leverschade optreden als de patiënt de volgende risicofactoren heeft:

de patiënt heeft lange tijd carbamazepine, fenobarbital, fenytoïne, primidon, rifampicine, sint-janskruid of andere geneesmiddelen gebruikt die leverenzymen induceren;

de patiënt misbruikt regelmatig alcohol;

patiënten met een risico op glutathiontekort (ondervoeding, cystische fibrose, hiv-infectie, honger, verspilling).

Symptomen van overdosering in de eerste 24 uur: bleekheid van de huid, misselijkheid, braken, anorexia en buikpijn. Leverschade kan 12 tot 48 uur na overdosering duidelijk worden. Stoornissen van het glucosemetabolisme en metabole acidose, hepatocellulaire insufficiëntie kunnen optreden. Bij ernstige vergiftiging kan leverfalen overgaan in hypoglykemie, encefalopathie, bloeding, hersenoedeem, coma en overlijden.

Acuut nierfalen met acute tubulaire necrose kan zich zelfs bij afwezigheid van ernstige leverschade ontwikkelen.

Mogelijke hartritmestoornissen en pancreatitis.

Leverschade is mogelijk bij volwassenen die 10 g of meer paracetamol hebben ingenomen, bij kinderen die meer dan 150 mg / kg lichaamsgewicht hebben ingenomen.

Behandeling. In geval van een overdosis (zelfs als er geen symptomen zijn), is een ambulance nodig, onmiddellijke ziekenhuisopname. In het eerste uur na inname van een grote dosis paracetamol, is het noodzakelijk om de maag te spoelen, braken op te wekken, actieve kool toe te passen. Orale methionine of intraveneuze acetylcysteïne kunnen gunstige effecten hebben tot 48 uur na overdosering. Het is ook noodzakelijk om symptomatische maatregelen te nemen..

Bijwerking

Allergische reacties: pruritus, uitslag op de huid en slijmvliezen (meestal erythemateus, urticaria is mogelijk door de aanwezigheid van methyl- en propylparahydroxybenzoaten in het preparaat), angio-oedeem, exsudatief erythema multiforme (inclusief Stevens-Johnson-syndroom), toxische epidermale necrolyse Lyell-syndroom). Als u huiduitslag krijgt, moet u onmiddellijk stoppen met het gebruik van het medicijn;

van het centrale zenuwstelsel (ontstaat meestal bij inname van hoge doses): duizeligheid, psychomotorische agitatie, desoriëntatie;

uit het spijsverteringsstelsel: misselijkheid, epigastrische pijn, verhoogde activiteit van "leveren" -enzymen in het bloedserum, meestal zonder de ontwikkeling van geelzucht, hepatonecrose (dosisafhankelijk effect);

van het endocriene systeem: hypoglykemie, hypoglykemisch coma kan zich ontwikkelen;

van de kant van de hematopoëtische organen: bloedarmoede, sulfhemoglobinemie en methemoglobinemie (cyanose, kortademigheid, hartpijn), hemolytische anemie. Bij langdurig gebruik in doses die de therapeutische doses overschrijden - aplastische anemie, pancytopenie, trombocytopenie, die neusbloedingen en / of bloeden van het tandvlees, leukopenie, neutropenie, agranulocytose kan veroorzaken;

uit de urinewegen: bij inname van grote doses - nefrotoxisch effect (nierkoliek, interstitiële nefritis, papillaire necrose).

Bijwerkingen bij het gebruik van paracetamol zijn zeldzaam, dosisafhankelijk en

duur van medicijngebruik.

In geval van bijwerkingen moet u onmiddellijk stoppen met het gebruik van het medicijn..

Houdbaarheid. 3 jaar.

Na opening van de fles is de houdbaarheid van het medicijn 30 dagen bij een temperatuur van 20-25 ° C.

Gebruik het medicijn niet na de vervaldatum die op de verpakking staat vermeld.

Opslag condities

Bewaar in de originele verpakking bij een temperatuur beneden 25 ° C.

Buiten bereik van kinderen bewaren.

Verpakking

50 ml of 100 ml in een glazen fles, elk 1 fles met een doseerlepel en instructies voor medisch gebruik of een bijsluiter in een verpakking;

50 ml of 100 ml in een polymeerflesje, elk 1 fles met een doseerlepel en instructies voor medisch gebruik of een bijsluiter in een verpakking.

Vakantie voorwaarden

Informatie van de fabrikant

Naamloze vennootschap "Onderzoeks- en productiecentrum" Borshchagovsky Chemische en farmaceutische fabriek ".